Cyrkulacja wody w basenie

Aby nasz basen stanowił ozdobę ogrodu z krystalicznie czystą wodą musi być wyposażony w elementy obiegu wody i układ filtrująco - pompujący Gdy chcemy zaoszczędzić i pominiemy te urządzenia nasza woda będzie ciągle zielona lub jeśli będziemy ją często wymieniać cały czas będzie zimna i uniemożliwi kąpiel.

Woda w basenie pobierana jest na urządzenia filtrujące przez skimmer. Dla basenów prywatnych, mniejszych, do 10 m długości jeden skimmer jest wystarczający. Może być wspomagany odpływem dennym jeśli basen posiada przegłębienie. Woda zasysana pompą po przejściu przez filtr jest podgrzewana (jeśli w wyposażeniu przewidzieliśmy grzałkę lub wymiennik ciepła). Ostatnim elementem przed powrotem wody do basenu jest poddanie jej uzdatnianiu chemicznemu - opisanemu w dalszej części informatora.

Jest to obieg klasyczny najczęściej stosowany w basenach ogrodowych. Jednak jeśli basen już istnieje i nie chcemy, bądź nie możemy wycinać otworów w ścianach możemy zastosować „czapkę" czyli element nakładany na krawędź basenu zawierający w sobie dysze napływowe, skimmer i oświetlenie. Dla basenów krytych proponowana jest rynna przelewowa jednak trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie najdroższe. W tym układzie woda z basenu pobierana jest z powierzchni lustra wody przez rynnę przelewową wykonaną na całym obwodzie basenu lub jego części.


Dla prawidłowego jej obiegu montowany jest również odpływ denny. Woda przechodząc przez wszystkie urządzenia wymienione jak w systemie skimmerowym powraca do basenu przez dysze napływowe zamontowane w ścianach, bądź dnie basenu. W tym systemie dodatkowym elementem jest zbiornik wyrównawczy zapewniający prawidłową cyrkulację obiegu wody.

↲ powrót
baseny