Baseny wewnętrzne, kryte publiczne

Baseny kryte podlegają innym wymaganiom niż wewnętrzne baseny prywatne. Zastosowanie się do wszystkich zaleceń wielokrotnie zwiększa koszt inwestycji (szczegóły można uzyskać w stacjach Sanepidu).

Baseny wewnętrzne, uniezależniają nas od pory roku i aury pogodowej, dlatego korzystać z nich możemy przez cały rok. Stanowią jednak dość skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Wyposażenie basenu krytego niewiele się różni od basenu ogrodowego. Potrzebne jest tylko ogrzewanie wody. Obieg wody w basenie może być realizowany przez skimer - poziom wody jest obniżony w stosunku do podłogi o ok. 10 cm, lub przez rynnę przelewową - poziom wody jest na poziomie podłogi.

Baseny z rynną przelewową wykonuje się w glazurze lub mozaice. Wymagają one nieco więcej miejsca, gdyż wymiary basenu są o ok. 0,5 m większe z każdej strony niż rzeczywiste tzw. użytkowe wymiary basenu. Pomiędzy rynną przelewową


1 oknem powinno znaleźć się miejsce na szczelinę nawiewną lub grzejnik wpuszczony w podłogę, co pomoże nam uniknąć wykra-plania wody na szybach, a także na obejście basenu Przykład szyny nawiewnej widoczny jest na zdjęciu poniżej. W pomieszczeniu technicznym musi znaleźć się również zbiornik przelewowy położony poniżej lustra wody tak, aby możliwy był grawitacyjny spływ wody z rynny przelewowej. Duża ilość automatyki, oraz skomplikowana instalacja powodują, że ten typ basenu jest najdroższy.

W pobliżu pomieszczenia basenowego dobrze jest usytuować saunę - którą możecie Państwo zakupić w naszej firmie, mini basen lub wannę z hydromasażem, a także przysłowiową banię. Tworzy nam się wówczas wokół basenu własny kompleks odnowy biologicznej gdzie możemy zregenerować siły po ciężkim dniu pracy. Dodatkowe wyposażenie takiego kompleksu, a także fachową obsługę i doradztwo znajdziecie Państwo w naszej firmie. Na szczególną uwagę zasługuje uzdatnianie powietrza hali basenowej. Im uzdatnianie to jest skuteczniejsze tym bezpieczniejszy jest nasz budynek, a także zwiększa się komfort przebywania w pomieszczeniu, które musi sprostać dość rygorystycznym wymaganiom.

Wilgotność względna powinna wynosić 55 - 65%, temperatura powietrza 1-2 stopnie C więcej niż temperatura wody basenowej, która powinna wahać się pomiędzy 26-28 stopni C. Kanałowe rozprowadzenie powietrza pozwala odizolować zimne powierzchnie pomieszczenia - okna od warunków wewnętrznych zapobiegając wy-kraplaniu wilgoci. Odpowiednio usytuowany pobór powietrza może zagwarantować pełną jego wymianę, które po uzdatnieniu w centrali klimatyzacyjnej powraca do pomieszczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy zastosowaniu centrali wyposażonej w nagrzewnicę powietrza nie musimy stosować już tradycyjnych grzejników bo zarówno wilgotność jak i temperatura programowane są w centrali. Jest to bardzo ekonomiczny w eksploatacji system uzdatniania powietrza, natomiast wydatek przy zakupie jest duży. Są też dodatkowe zalety tego rozwiązania - nie trzeba zakrywać tafli wody ani wietrzyć pomieszczenia, gdyż centrala doprowadzi nam wymaganą ilość świeżego powietrza odzyskując jednocześnie 80% ciepła zawartego w powietrzu usuwanym.

Ogrzewanie powietrzne w przeciwieństwie do tradycyjnego wodnego charakteryzuje się bardzo małą bezwładnością, dzięki czemu mamy większy wpływ na temperaturę w pomieszczeniu. Odkryta tafla wody zwłaszcza przy basenach z rynną przelewową prezentuje się bardzo elegancko, odpowiednia ilość świeżego powietrza pozwala uniknąć zaduchu, jaki często występuje w niewietrzonych pomieszczeniach hali basenowej.

↲ powrót
baseny