Basen koło domu? Tak! Ale warto wiedzieć...

WIELKOŚĆ BASENU

Większość basenów budowanych w przydomowych ogrodach posiada wymiary ok. 4x8 m., a w basenach Uniwersalnych średnicę 5.5 m. Takie rozmiary są w zupełności wystarczające dla rekreacyjnej kąpieli rodzinnej, a także dla gości.
Duży basen jest wygodniejszy, ale otrzymane korzyści nie zawsze będą rekompensowały wzrost kosztów budowy i eksploatacji. Wydatki eksploatacyjne są proporcjonalne do rozmiarów basenu. Basen o wymiarach 5x10 m jest droższy w utrzymaniu od basenu 4x8 m prawie o 50%.

Ustalając rozmiary należy wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację, ale także potrzeby użytkowe. Jeżeli nie mamy szczególnych upodobań sportowych to długość basenu nie musi przekraczać 8 m. Szerokość basenu zależy od przewidywanej ilości osób korzystających z kąpieli w tym samym czasie i może wynosić od 2.5 m (1 tor pływacki) do 8.5 m (4 tory pływackie). Gdy basen przeznaczony jest do zabaw w wodzie wówczas korzystać z niego może znacznie więcej osób. Wielkość basenu może być jednak zróżnicowana w zależności od życzenia klienta. Baseny o wymiarach 8.5x16.67 m lub większe ze względu na możliwości użytkowe.
Firma nasza proponuje dla szkół, hoteli, spółdzielni mieszkaniowych, domów wczasowych, klubów, ośrodków sportowo-rekreacyjnych itp.

LOKALIZACJA BASENU

Ze względu na rozmiary ogrodu lokalizacja basenu jest najczęściej z góry narzucona. Jednak w miarę możliwości basen powinien być osłonięty od wiatru i obserwacji osób postronnych. Nasłonecznione miejsce i oddalenie od drzew zaoszczędzą nam energii i pracy. Dłuższy bok powinien być usytuowany zgodnie z kierunkiem najczęściej wiejących wiatrów. Ma to na celu zwiewanie liści i innych zanieczyszczeń w kierunku odpływu bocznego — skimera.
Basen wymaga uzdatniania wody, a do tego celu wymagane jest pomieszczenie instalacyjne o powierzchni 2-4 m2 na urządzenia pompująco-filtrujące i podgrzewające wodę. Urządzenia te powinny być usytuowane poniżej lustra wody. Zapobiegnie to zapowietrzaniu układu hydraulicznego zwłaszcza jeśli odległość pomiędzy basenem a pomieszczeniem technicznym jest znaczna. Na pomieszczenia instalacyjne można wykorzystać piwnice budynku mieszkalnego. Korzystne jest usytuowanie basenu blisko domu gdyż jest to wygodne dla użytkowników basenu, a także obniża koszty instalacji elektrycznej i wodnej. Dodatkowo wykorzystanie basenu wzrasta, jeżeli nie trzeba przebiegać dużych odległości od domu do basenu w chłodnym powietrzu, co ma szczególnie duże znaczenie jesienią i na wiosnę.
 

OTOCZENIE BASENU

Dookoła basenu, a szczególnie po tej stronie gdzie najczęściej przebywają kąpiący się, ziemię należy zakryć. Zmniejszy to znacznie ilość zanieczyszczeń wnoszonych do basenu. Drzewa rosnące w pobliżu basenu także powodują zanieczyszczanie wody — między innymi dlatego należy przykrywać lustro wody. Do tego celu firma nasza proponuje szereg przykryć, które zapobiegają parowaniu chemii basenowej, chronią wodę przed utratą ciepła i dostawaniem się zanieczyszczeń do basenu. Zanieczyszczenia, które dostaną się do wody podczas kąpieli są usuwane przez odpływ boczny lub jeśli opadną na dno, przy pomocy odkurzacza.

 

GŁĘBOKOŚĆ BASENU

Do kąpieli rekreacyjnej wystarcza głębokość basenu 110-150 cm. Głębokość wynosząca 144 cm jest głębokością optymalną ze względów ekonomicznych i użytkowych. Umożliwia rekreację, swobodne pływanie, płaskie skoki do wody oraz nawroty podwodne. Głębokość większa niż 160-200 cm jest niewłaściwa gdyż z jednej strony nie pozwala na skoki z trampoliny a z drugiej nie nadaje się już do zabaw w wodzie. Zwiększa także znacznie koszty eksploatacyjne, ponieważ nawet przy mniejszym rozmiarze basenu zawartość wody jest duża. Jeżeli basen ma być wyposażony w trampolinę, to głębsza część basenu powinna mieć głębokość co najmniej 230 cm. Największa głębokość powinna zajmować w tym przypadku małą część basenu. W pozostałej części basenu optymalna będzie głębokość 144 cm.
Jeżeli jednak głębokość basenu zmienia się skokowo (dno basenu urywa się nagle) łatwo pomylić się gdzie znajduje się część głębsza, co powoduje uczucie niepewności szczególnie u dzieci i osób słabiej pływających.
 

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

Przy zakupie basenu należy uwzględnić jego koszty eksploatacyjne. Wpływają na nie głównie koszty energii elektrycznej (zużytej na filtrowanie, ogrzewanie), koszty dezynfekcji basenu (chemikalia do uzdatniania wody) oraz koszty uzupełniania wody. Stąd też polecamy dobrać rozmiar basenu wynikający z rzeczywistych potrzeb użytkowników. Proponowane przez naszą firmę materiały i urządzenia do budowy basenów są najwyższej jakości i nie wymagają kosztownych napraw oraz konserwacji, co pociągałoby za sobą nie tylko wydatki, ale i przerwy w korzystaniu z basenu.

↲ powrót
baseny